.

Algymsa – tvorba webových stránek (Sokolov, Karlovarský kraj)

Tvorba webových stránek (Sokolov, Karlovarský kraj)

Gallery 3. Wow

Má oblíbená webová aplikace Gallery2 má problém v tom, že je velice komplexní. Je to jedna z nejkomplexnějších open-source aplikací vůbec. Její instalace může mít až 80 MB. Je psána objektovým PHP, má desítky funkčních modulů. Co postrádá, jsou šablony pro vzhled. Nyní vzniká Gallery3. Ta má mít několik klíčových vlastností. Zejména je to zaměření se primárně a pro změnu na samotného uživatele. Už se nehledí hlavně na kvalitu kódu, ale na jednoduchost používání. Té padla za oběť hezká vlastnost Gallery2: jsem aplikace, co zvládne desítky tisíc fotek na jakékoliv platformě v jakémkoliv formátu atd. Kupříkladu už nejdou nastavit uživatelská oprávnění pro jendu fotku, ale už jen pro celé album. To však umožnilo zásadní zjednodušení pěkně od základu.

Zásadní důraz je kladen na intuitivní a rychlé možnosti správy galerie. Základní instalace má 3,5 MB, zatímco starší sestra má nejméně 16,5 MB. Gallery3 bohatě využívá pokrokové technologie tvorby wbeových stránek: PHP5 framework Kahuna a jQuery.

Dalším velkým krokem vpřed je zjednodušení tvorby šablon. Už nebude třeba umět 4 jazyky (HTML, JavaScript, Smarty, PHP), několik API (téma, jádro, smarty šablony). Stejně je to s moduly. Ty pro Gallery3 mají zlomek velikosti těch současných.

Gallery2 ve verzi 2.3 je za dveřmi

Gallery2 je rozsáhlá aplikace pro internetové fotoalbum napsaná v objektovém PHP šířená zdarma. Kvalitou i velikostí komunity uživatelů se řadí po bok redakčních systémů Drupal a Joomla. Pro své stránky s fotoalbem je mohou využívat jak malé obce, tak studenti anebo cyklisté. Svou koncepcí je ale jiná než například fotoalbum od Google zvané Picassa. Gallery2 si musíte nainstalovat na svůj hosting, nastavit a pak do ní nahrát fotky. Do Picassy či Flickru pouze nahráváte fotky. Přijdete tak o možnost nastavit si vzhled a funkce svého fotoalba, získáte ale čas díky tomu, že vše už je (nějak) nastaveno.

Logo

V současné době je k ke stažení připravena nová Gallery2.3 RC1. Přípona RC značí, že aplikace je v této verzi teprve v testovací, byť na 99,99 % plně funkční verzi. Zajímavý je přehled novinek, které pro nás vývojáři připravili.

 • Slideshow vytvořená pomocí PicLens.
 • Na spamy je tu nová zbraň od kolegů z WordPressu, Akismet.
 • Podpora databáze SQLite 3.x.
 • Nové verze ke stažení – menší & jen anglická s možností přidání dalších verzí. Skutečně, instalace všech jazyků je datově náročná.
 • Nový modul Jpegtran, který umožní ořezávat a otáčet obrázky bez ztráty kvality.
 • Možnost zálohovat databázi a obnovovat ji ze záloh.
 • Aplikace Gallery Remote pro pohodlné nahrávání fotografií bude nyní přibalena v každé instalaci Gallery2, takže už nebude třeba ji stahovat a instalovat na každý počítač, který používáte k nahrávání fotek.
 • Pokrok ve výkonu (rychlost načítání).
 • Při nahrávání fotek se bude ukazovat čas zbývající do konce procesu.
 • Rychlé ajaxové provedení mazání jednotlivých fotek a tak podobně.
  … a další

Firma Algymsa sídlí v Sokolově a nabízí webové stránky a doplňkové služby. Hlavní předností Algymsy jsou rychlost a nízké ceny. Podívejte se na hotové stránky a osvěžte svou mysl čtením zápisníku.