.

Algymsa – tvorba webových stránek (Sokolov, Karlovarský kraj)

Tvorba webových stránek (Sokolov, Karlovarský kraj)

O navigaci na webových stránkách

Začalo to nevinně a vznikl z toho článek popisující možnosti navigace na webových stránkách. Nic inovativního. Shrnuji spíše zkušenosti z praxe. A jelikož to teprve dodělávám, můžete se podívat zatím jen na Google Docs.

Co nového ve WordPressu 2.9

Fandové WordPressu si už mohou stáhnout novou verzi WordPressu nazvanou WordPress 2.9-rare, což znamená “ještě něco rozpracovanějšího než testovací verze”. Hotové verze 2.9 přijde, dle mého odhadu, nejdříve za 4 týdny, nejpozději za 8 týdnů. A jaké bonbónky nás čekají?

Post Thumbnail: k příspěvku budete moci přiřadit obrázek, který se pak ukáže například ve výpisu článků. Není to fotka do článku, ale něco jako titulek článku, ale v grafické podobě.

Trash: články (a komentáře, stránky a… viz níže), které chcete smazat, můžete skutečně smazat anebo jen hodit do koše (trash) jako ve Windows.

Image Editor: nahrávané obrázky budete moci přímo v prohlížeči otáčet, ořezávat a měnit jejich velikost.

Pomocí funkce the_widget() lze umisťovat widgety kamkoliv v šabloně.

Nejpokrokovější je přidání dalších “typů obsahu”. Nyní jsou to články (příspěvky), stránky a přílohy. S verzí 2.9 si budete moci nadefinovat další a další typy obsahu. Tato funkce není pro běžné uživatele, ale spíš pro wordpressácké geeky. A každopádně WordPress posouvá výše v oblasti redakčních systémů. V Drupalu se typům obsahu obecně říká “nody” (anglicky “a node”).

Vložit “médium” aneb vložte do stránek odkaz např. na Youtube stránku s videem (ne kód pro vložení videa) a WordPress sám vloží video. Podporované služby: YouTube, Google Video, PollDaddy, DailyMotion. V budoucnu teoreticky všechny služby, které využívají technologii oEmbed.

A to není všechno. Až najdu další popsané funkce, přidám je sem.

Pohodlné psaní s Live Writerem

Jedna věc je text vymyslet, druhá ho napsat. A ještě k tomu do nějakého redakčního systému, který zdaleka není tak pohodlný na používání jako král králů Microsoft Word. A co kdybychom vzali něco jako skoro-Word a přidali tomu tlačítko Nahrát na stránky? Programátoři z Microsoftu to udělali a já vám ukážu, jak to nainstalovat a používat.

Náhled na napsaný článek

Náhled na napsaný článek

Microsft Live Writer je počeštěný textový editor, který je téměř k nerozeznání od Wordu, ale navíc je obohacen o napojení na různé redakční systémy. Po prvním spuštění programu sdělíte své uživatelské jméno a heslo. Pak napíšete článek pomocí všech vychytávek, co znáte z Wordu. Poté vyplníte políčka rubrika, štítek, datum publikování, případně nadřazenou stránku a nakonec článek/stránku odešlete na svůj web. Hotovo. Stejně tak můžete editovat stávající příspěvky a stránky.

Výhodou je, že do Live Writeru můžete sypat jeden obrázek za druhým, tabulky, odrážky a tak dál. Obrázky můžete zmenšovat, používat na ně různé grafické efekty. To vše vám v editoru zabudovaném do redakčního systému zabere mnohem, mnohem více času.

Jdeme na věc. Na obrázcích ukážu, jak Live Writer usnadní práci s WordPressem. Program si stáhněte a nainstalujte. Snímky obrazovky z této části používání nemám, ale měli byste to zvládnout. Instalační program vám bude nabízet i další produkty rodiny Microsoft Live, ale ty můžete s chutí odmítnout.

O multihostingu

Vybrat si hosting je horší než vybírání počítače. Koupíte ho a už druhý den budete chtít jiný. Nabídka je šikoká, vývoj překotný a o problémy není nouze. Dnes se zastavím u hostingů, která vám dovolí mít pod jedním účtem více domén. Příklad: objednám si účet u firmy XYZ a zřídím si pod ním blog na adrese fisibloguje.cz, dále prezentaci své firmy algymsa.cz a stránky cyklistického oddílu. To vše za cenu, za jakou obvykle bývá hosting pro jednu jedinou doménu.

Ideálem všech multihostingů jsou americké hostingy typu Dreamhost (nejslavnější), Lunarpages, Hostmonster nebo Hostgator. Ty nabízejí za ceny již okolo $5 (amerických dolarů) hosting, kde je u všech položek napsáno množství “neomezeně” a “zahrnuje”. Správa účtu je u nich řešena pomocí propracovaných systémů typu cPanel (Control Panel). Jejich technická podpora je velice ochotná a schopná. Servery nemívají výpadky. Zkrátka vše vypadá neskutečně dobře. Ale i kolem těchto hostingů létají mouchy. Stránky se z nich v Evropě načítají pomaleji. To je hlavní a asi i jediné objektivní negativum. Úslovím “Sliby chyby” zavání prohlášení typu “neomezeně místa, neomezeně všeho”. Když si totiž na web nahrajete redakční systém a k tomu trochu více pluginů, začnete konzumovat jistou část prostředků na serveru. Prostor je levný, ale procesory a operační paměť ještě něco stojí. A tak Vám třeba přijde takováto zpráva:

Hi, Recently your account was utilizing excessive resources. Details are as follows: A detail of the problem is shown below as: koste3 kostelnibriza.cz 14.44 0.78 0.5 Top Process %CPU 105 /usr/bin/php /home/koste3/public_html/assksokolov/index.php Top Process %CPU 82.0 /usr/bin/php /home/koste3/public_html/index.php Top Process %CPU 70.0 /usr/bin/php /home/koste3/public_html/algymsa//home/www/algymsa.cz/subdomeny/www/kirchenbirk.cz/index.php As a result, we had to disable the suspect file I have change permission to 000 and iI have change owner to root:root for koste3/public_html/assksokolov/index.php Please check your scripts are optimized and up to date. If you require a higher usage then allowed on shared servers you might want to try a dedicated plan. Details on dedicated plans can be found here: Dedicated Plan http://www.lpdedicated.com I hope this information is helpful.

Ve stručnosti: vaše weby jsou moc náročné na výkon. Považte, že jde i o weby s WordPressem s aktivovanými pouhými čtyřmi velice populárními (a tedy standardními) pluginy. Což mě vede k podezření, že si administrátoři hostingu vymýšlejí a chtějí mě donutit koupit si dražší program.

Tolik tedy k americkým webhostingům.

I v České republice si můžete objednat multihosting. Komunikovat budete v češtině. Servery budou umístěné v Čechách. Vidíte to, nemůžete si být jisti ničím. Multihosting BFSolutions má servery na Slovensku, Hosting Solutions v Itálii. BFSolutions nabízí “control panel a FTP přístup”, ale ve skutečnosti je to jediný FTP účet (později zvýšeno na 5 účtů). Zkrátka, na člověka číhá mnoho nejasných formulací, které se mohou vyvinout v nepříjemné překvapení. Zákazník bohužel čelí informační asymetrii jako hrom. I ta se ale dá prolomit (já také přiložím ruku k dílu).

Tento článek je jen stručný úvod do problematiky. Na závěr proto uvedu odkazy na multihostingy, o nichž vím (příbývají každý den…). Někdy příště sepíšu návod, jak si vybrat správný multihosting.

Mimochodem, s těmi servery v zahraničí. Pokud chcete zjistit, jak rychle se načítá web z toho a toho webhostingu, tak postupujte jedním ze dvou způsobů:

 • Na Google hledejte něco jako “používám Gigaserver”.
 • Pomocí domaingoat.com. Zjistěte si adresy nameserverů webhostingu a zadejte je do následující adresy dle vzoru http://cz.domaingoat.com/ns/admin.centralhost.eu, kde admin.centralhost.eu je nameserver hostingu Central Host. Ukážou se vám české stránky se zvoleným nameserverem. Stránka není bez chybičky, a tak si pro jistotu ověřte, že poskytuje aktulní údaje, třeba na Smartwebu (zadejte adresu webu a ve výpisu si najděte řádek nsset).

Můj první reklamní plakát

Jen se na něj podívejte, jak se zelená (klepněte pro zvětšení).

algymsa_plakat

Nástroj na správu databází Adminer

Když se řekne databáze, tak se nám obvykle vybaví databáze MySQL a nástroj na její správu PhpMyAdmin. Mně se nedávno stalo, že jsem potřeboval změnit řádek v jedné tabulce v databázi na Gigaserveru, což je jeden z webhostingů, kam umisťuji stránky svých klientů. Háček byl v tom, že tabulek v databázi bylo celkem 624. Jedna z nich, g2_Item, měla velikost 82 MB, protože se v ní ukrývala prázdná alba (ne, to není protimluv) vytvořená spamovými roboty v galerii portálu IES-PRAGUE. Výpis tabulek se mi v PhpMyAdmin vůbec nenačetl, aplikace nahlásila jakousi chybu s proxy a já byl nahraný. Naštěstí jsem si vzpomněl na nástroj Jakuba Vrány nazvaný Adminer. Původně se jmenoval PhpMinAdmin, protože plní funkci PhpMyAdminu, ale přitom jde o jeden jediný PHP soubor (oproti nabobtnalému PhpMyAdminu).

Tento PHP soubor jsem nahrál do kořenového adresáře své prezentace, načelt jej, vyplnil přihlašovací údaje do databáze a hle, bleskurychle se načetly všechny tabulky. Nakonec jsem se tedy dostal k tomu, k čemu jsem potřeboval: ručně napravit chybu v nastavení přístupových práv do aplikace Gallery2, jež se projevila tím, že – jak to říct jednoduše – mi spamovací roboty do fotogalerie nasadili něco jako rakovina.

O tom, jak celá tato lapálie vznikla, napíšu někdy příště. Je to totiž nadlouho. A poučení: používejte Adminer po každém jídle.

Šablony pro firmy, organizace, projekty

Pokud jsou vaše potřeby do jisté míry běžné, pak můžete pro své webové stránky použít hotové šablony. Díky tomu budou vaše stránky hezčí, levnější a rychleji v provozu. Toto tvrzení platí v průměru, nebo-li výjimky existují, ale většinou je to tak, jak říkám. Šablony totiž tvoří profesionální grafici a tvůrci šablon. Díky tomu, že je pak prodávají na specializovaných hodně navštěvovaných tržištích, jako je ThemeForest, si mohou dovolit nasadit nízké ceny. Místo (nejméně) 5 tisíc za grafický návrh a dalších tisíců za vytvoření šablony utratíte několik desítek dolarů.

Mějte však na paměti, že ne pro každé řešení existuje vhodná šablona a že najít dobrou šablonu je zodpovědný úkol. Výhoda šablon je, že se dají měnit, a to jak kosmeticky, tak chirurgicky (pěkně od podlahy).

Níže uvádím můj dnes vytvořený seznam šablon, které jsou určeny primárně pro sdružení a projekty a dále pro menší firmy.

Kouzlo šablon

Jak jsem psal v článku Programování je drahé, zákazník by si měl dvakrát rozmyslet, jestli se se svými požadavky na internetové stránky vejde do mezí “běžného řešení”, nebo jestli vyžaduje řešení na míru. Rozdíl v těchto dvou kategoriích je v čase a penězích. A jelikož čas jsou peníze, tak je rozdíl jediný: peníze. Bežné řešení je totiž narozdíl od řešení na míru velice levné.

Na příkladu Hradní restaurace v Lokti popíši, jak probíhá tvorba levných webových stránek, které vypadají a fungují jako drahé řešení na míru.

 • Podle povahy internetové prezentace jsme s klientem vybrali šablonu pro redakční systém. Šablony jsou poměrně levné. Ve verzi “drahé webové stránky” by Algymsa klientovi představila vlastní grafické návrhy a podle nich by teprve sestavila šablonu.
 • Šablonu jsme dle požadavků klienta upravili: přidali jsme jazykové verze, postranní panel a přeskládali úvodní stránku. Díky znalosti internetové problematiky jsme byli schopni využít již hotová řešení, takže odpadlo drahé programování.
 • V redakčním systému jsme do stránek vložili texty, obrázky a videa.
 • Proběhlo několik kol připomínkovacího řízení a nakonec byl web předán ku spokojenosti obou stran.

Výše jsem popsal konkrétní aplikaci šablon. Těch je pro redakční systém WordPress nabídka v řádu tisíců. V řádu stovek se pohybuje nabídka placených šablon (tzv. premium šablony). Právě ty Algymsa používá pro své klienty (pokud web netvoříme od píky, což je stejně častá varianta tvorby stránek).

Programování je drahé

Jak jste si snad již přečetli, firma Algymsa alias Radovan Fišer nenabízí složité webové stránky. Algymsa nabízí spíše jednoduché stránky (pokud jakožto běžný uživatel nevíte, jaký je v tom rozdíl, nebojte, v článku se to dozvíte). Slovo složité je spojeno se slovem programováním a o tom je tento článek.

 • V dřevních dobách Internetu a internetových programovacách jazyků se veškeré složitější věci tvořily na koleni, s referenční příručkou v ruce a přítelem na telefonu.
 • Dnes se webové stránky tvoří rychlostí blesku a klikáním myši. Běžné prvky internetových stránek, které si dříve každý musel složitě naprogramovat, jsou dnes dostupné pro každého, zdarma a na stříbrném podnose. Stačí najít, stáhnout, trochu upravit a použít.

Jsou to složitější záležitosti a věci na míru, na něž je třeba najmout programátory. Ti jsou schopni sami od sebe a klidně ve sklepě vytvořit internetové království. Stojí to ale čas a peníze. A zvažte toto přiznání jednoho zkušeného programátora, který odpověděl na otázku, zda-li by nechtěl stvořit jednu jednoduchou internetovou aplikaci:

Dělat to úplně na míru… hmmm… i když je to docela jednoduchý, tak stejně by to bylo celkem drahý… v PHPku teda míň než v Javě, protože lidi co dělaj PHPko se spokojí s míň $ :) Já když si spočtu, kolik času jsem za poslední rok strávil v práci, kolik peněz za mě někdo musel zaplatit a jak málo jsem toho vlastně udělal, tak bych si sám nikdy vývoj aplikací na zakázku neplatil :D

Je tedy rozdíl mezi standardním řešením pro internetové stránky a řešením, které vyžaduje úpravy na míru. Běžné internetové stránky jsou dnes dostupné za velice nízné ceny. Věci na míru stojí peníze. A proč jsou běžné věci tak levné? Protože firmy jako Algymsa umí využít produktů, které dobrovolně a zdarma vytvářejí nadšenci pro své vlastní potřeby (tzv. open-source), ale zároveň umožňují firmám tyto produkty používat pro komerční účely.

Praktické poučení pro zákazníky je toto: nechte si od své internetové firmy ukázat, co všechno v její nabídce spadá do kategorie “běžný produkt” (nízká cena) a pokuste se do této kategorie vměstnat to, co od stránek chcete. Ušetříte! Praktickou ukázkou toho, co patří do kategorie běžných internetových stránek, je portfolio hotových prací firmy Algymsa (weby pro penziony, restaurace, kluby, spolky, živnostníky, menší firmy, …).

Web odráží realitu

Když si necháte dělat webové stránky, tak vás nemine reflexe. A ta může pěkně pálit. Dejme tomu, že jste firma a necháte si udělat komplet webové stránky, to jest strukturu, vzhled, fotky a textový obsah. A to je půlka práce. Webové stránky pak nabízí mnoho dalších nástrojů, které “zapadají” do fungování firmy. Konkrétně a zejména, v mé zkušenosti, jde o marketing. Zapadají v uvozovkách proto, že nejdřív musí marketing existovat, aby se na něj mohl nalepit webový marketing.

To je první bod. Druhý obecný poznatek je, že webové stránky mohou (dlouhodobě, udržitelně) pouze ukázat věrný obraz firmy. Nic víc. Tvůrci webových stránek jako Algymsa ví nejen to, jak má vypadat hezký web, ale ví i to, jak má vypadat kvalitní nabídka ve většině oborů a jak má vypadat správná firma. A tito tvůrci mají samozřejmě tendenci svým klientům pomoct, vylepšit jejich obraz. Nejde však stavět na vodě a hát. Východiskem je, že ambiciozní tvůrci webů zabroucí do sféry poradenství a poskytnou klientům více než jen programátorské služby.

Mluvím zejména, jak již bylo zmíněno, o marketingu (získávání nových zákazníků, vztahy se současnými a minulými zákazníky). Tvůrce webových stránek je především inženýrem lidské duše. Musí se vcítit do návštěvníka a říct si, co jej přesvědčí o tom, že tento penzion, tato firma jsou ideální pro útratu peněz. Já osobně to vidím kantovsky: poctivost je klíč aneb bez práce nejsou koláče. Toto konstatování vám tohno konkrétního asi moc neřekne. Poselství je však jasné.

younggirl

Webové stránky

 • jsou oknem do firmy,
 • stojí na firmě, navazují na její fungování,
 • nejsou jen výkladní skříní, ale nabízejí marketingový arzenál, který ovšem firma musí být schopna uchytit a pracovat s ním.

Tvůrci webů mají (mít) cit pro návštěvníky a mají firmám hodně co říct. Alespoň ti šikovní, jako je Algymsa.

Foto: Slow Muse

Zákonné povinnosti pro obecní web

České zákony ukládají webovým stránkám obcí několik povinností. V tomto článku je shrnu.

 • Webové stránky měst musejí mít úřední desku.
 • Webové stránky měst musejí obsahovat povinné informace.
 • Webové stránky měst musejí mít registr oznámení.
 • Webové stránky měst musejí mít elektronickou podatelnu.
 • Webové stránky měst musejí být přístupné.

Správní řád: úřední deska

Správní řád stanoví, že každý správní orgán (to jest včetně měst) musí mít úřední desku, jejíž obsah se zveřejňuje i na Internetu.

Podrobnosti včetně komentovaných příkladů jsou popsány v článku Svobodný přístup k informacím.

Svobodný přístup k informacím: povinné informace

Obce musí zveřejnit 17 bodový seznam povinných informací, jako jsou například:

 • telefonní a faxové číslo, úřední hodiny, adresa, číslo účtu, odkaz na e-podatelnu,
 • rozpočet, dokumenty, formuláře,
 • postup při životních situacích
 • příjem žádostí, předpisy, úhrady, ad.

Příklad: Karlovy Vary.

Podrobnosti jsou popsány v článku Svobodný přístup k informacím.

Střet zájmů: registr oznámení

Zákon o střetu zájmů stanoví, že určití funkcionáři (např. starosta obce, členové rady obce a další) mají povinnost umožnit veřejnou kontrolu majetku nabytého za dobu výkonu funkce a dalších příjmů, darů nebo jiného prospěchu, získaných za dobu výkonu funkce. K evidenci těchto informací slouží registr oznámení, který musí být přístupný i elektronicky.

Podrobnosti jsou popsány v článku Střet zájmů.

Elektronický podpis a podatelny

Obce mají většinou povinnost přijímat podání i elektronicky. Za tímto účelem musejí přijmout několik organizačně technických opatření. Celkově jde o to, aby zajistily zpracování e-mailů s elektronickým podpisem. Webové stránky tedy musejí obsahovat sekci Elektronická podatelna, kde bude zveřejněna příslušná e-mailová adresa a pravidla používání.

Dobré příklady: Ostrov, Mariánské Lázně.

Podrobnosti jsou popsány v článku Elektronické podatelny a Elektronický podpis.

Přístupný web

Webové stránky obcí musí obsahovat prohlášení o tom, že jsou v souladu s vyhláškou o přístupnosti (dobrý příklad: Ostrov). Ta stanoví všeobecná technická pravidla o tom, jak stránky mají fungovat. Například: Rozsáhlejší webové stránky musí mít vyhledávání nebo odkaz na mapu webových stránek.

Podrobnosti jsou popsány v článku Přístupnost.

Firma Algymsa sídlí v Sokolově a nabízí webové stránky a doplňkové služby. Hlavní předností Algymsy jsou rychlost a nízké ceny. Podívejte se na hotové stránky a osvěžte svou mysl čtením zápisníku.